• Me, My Cat and Cabernet

Zápisky z cest: Portugalsko, design, víno a h*** Lisabonu

Updated: Aug 21, 2018

Portugalsko je země, kterou si zamilujete na první pohled. A tak i já jsem se zamilovala, na počtvrté v Lisabonu.


Po pár dnech si každá dovolená najde svůj rytmus a tak i my jsme si našli ten náš. Ráno vstaneme brzy, abychom si užili dlouhou snídani, na které nesmí chybět Pastel de nata, a také náš překrásný apartmán. (Nevím, jak to máma dělá, ale opět vybrala to nejhezčí ubytování. No, možná ne tak hezké jako v Portu, ale stejně je krásné.)


Potom vyrážíme prozkoumat město: spletitými uličkami vyšplháme na castelo de S. Jorge a obdivujeme (opět) dechberoucí výhledy¹, jedeme do Mosteiro dos Jerónimos, procházíme se po Praca do Comercio, navštívíme Torre de Belem, Musue de Marinha², pokoušíme se uhodnout kdo je kdo na Padrão dos Descobrimentos (Památníku objevitelů). Jeden den se vydáme vlakem do Cascais, abychom strávili rodinné odpoledne u moře³ (a aby nám Krasoň vysvětlil, že není důležité, jak dobře umíte hrát daný sport, ale jak dobře u toho vypadáte. Koneckonců je to fotbalista a dle jeho teorie nový setřih, sladěný outfit a značkové boty značně vylepší Vaše výkony, rychlost i sílu. Upřímně nevím, zda to funguje pro naši reprezentaci, ale to je zcela jiný příběh. A asi se budu muset zamyslet na svými modýlky na běhání, obzvláště těmi zimními :-)).


Nejčastěji a nejraději se ale procházíme městem, nasáváme zdejší atmosféru a kocháme se všemi barvenými baráčky, obchůdky s korkem, skvěle vyladěnými kavárničkami, bistry a bary. A pak, přesně ve dvě se táta podívá na hodinky a řekne „Leni, je čas.“ a já vím, že má nejoblíbenější část dne je tu. Čas na víno.⁴


Existuje-li jedna vášeň, kterou mám s tátou⁵ společnou, pak je to rozhodně vášeň pro červené a v Portugalsku mají znamenité. A tak si sedneme do jednoho z těch stylových barů, dáme si sklenku a pozorujeme dění okolo nás. (V tento moment, nám Krasoň sdělí, že máme asi trochu problém (s pitím) a odejde zpět domu si odpočinout. Přeci jen je to fotbalista a ti přeci nepijí. No možná krom našeho nároďáku, ale opět to je zcela jiný příběh :-))


Potom, no vlastně potom se máma rozhodne, že je čas na její dovolenkový drink, což je margarita. Existuje-li jedna vášeň, kterou mám s mamčou⁶ společnou, tak je to rozhodně vášeň pro margarity. A tak si sedneme do jiného krásně stylového baru, objednáme si drink a pozorujeme dění okolo nás. (Poslední den ale musím dát Krasoňovi za pravdu. Pokoušejíc se stačit vášním, chutím a žízni obou rodičů, zjišťuji, že jsem si asi vytvořila lehky picí návyk. “Mami, až se vrátíme, tak asi budu muset jít na odvykačku.” pobaveně a malinko ovíněně řeknu, “Budeš mě chodit navštěvovat?” Máma se na mě otočí a s kamennou tváří odpoví: “Jako do léčebny? To asi ne! Víš, že bych se štítila!” No! Asi je čas vystřízlivět :-)).


Potom, no vlastně potom se vrátí Krasoň, vyspinkaný a krásnější než předtím a oznámí nám, že má hlad. A tak se vydáme směr naše oblíbené Mercado de Ribeira⁷, kde více než 40 restaurací, pečelivě prověřených a vybraných týmem kritiků, šéfkuchařů a novinářů, nabízí speciality z celého světa. Hodinku, hodinku a půl si prohlížíme jednotlivá místa, jejich menu a denní nabídky a přemýšlíme, co si dopřejeme dnes. Když se konečně sejdeme zpét u stolu, Krasoň má naložený talíř masem (protein!!!), mamča si pokaždé vybere jinou exotickou delikatesu a já a táta? My si dáme skleničku nebo dvě červeného. Protože, no prostě protože si hlídáme figury.⁸


Dny naší harmonické dovolené se rychle krátí a najednou je tu poslední ráno. Vstanu o troche dřívěji než obvykle, abych si užila poslední ranní běh (a také, abych odešla než se brácha vzbudí a neviděl můj outfit :-)) Je krásný den, slunko akorát vychází a město se pomalu, velice jižansky pomalu probouzí k životu. Běžím prázdnými ulicemi a přemýšlím o tom, že Lisabon snad už ani nemůže být krásnější, když v tom šlápnu do obrovského, ale OBROVSKÉHO H***. Trochu zavrávorám, a když konečně chytnu zpátky balanc, najednou je mi vše jasné.


Zaprvé, Lisabon nemůže být krásnější, (ale mohl by být trošíčku čistší. A to jako zcela vážně, nešlo by to tu trochu pozametat?)

Zadruhé, tyhle boty se mnou zpátky domu nejedou!!!

A konečně zatřetí, neříká se, že to nosí štěstí?


Usměju se a vím, že je konec⁹!!!

¹ ze kterých by byl nadšený

² které je plné modelů lodí přesně takových, jaké si přál k Vánocům.

³ protože na každé dovolené jsme museli jet alespoň na k moři

⁴ přesně jako když jsme cestovali spolu

⁵ a s mým ex

⁶ a s mým ex

⁷ které by jako pravý foodie miloval

⁸ taťka proto, že je bývalý fotbalista :-) a já protože, ale vždyť víte :-)

⁹ KONEC a to nejen téhle dovolené, která sebekrásnější byla, tak prostě bolela!!!