• Me, My Cat and Cabernet

Trilogie o frustracích: Hashtag, Feed a Instagram; frustrace poslední

Updated: Oct 8, 2018

Nedávno se mě někdo ptal, co jako mám z toho Instagramu. Nemusela jsem se ani dlouho zamýšlet a rovnou jsem řekla, že pěknou depku. Nevím přesně, kdy a jak se to stalo, ale poslední dobou mám pocit, že se můj život točí okolo třech slov: hashtag, feed a Instagram. Kde jsou ty časy, kdy to bylo Sex, drogy a rock’n’roll (Zase si nebudu fandit, spíše Čágo, bélo šílenci :-))? A vzhledem k tomu, že se spíše vyznám v druhém zmíněném, opět jsem se vypravila na pomoc k těm nejpovolanějším: Teenagerům.


Jen ta tři slova vyslovím, v děvčatech doslova propukne extatická hysterie podobná tomu, když do Prahy přijeli Kelly Family. Ale já, poučena z předchozí přednášky na téma selfies, se nedám a s naprosto vážnou tváří jen slečny poprosím, zda by mi mohly poslat pár tipů. „Jasně Leni, nasdílíme ti svůj Pinterest.“ dostane se mi odpovědi a je klid.

No teda, slečny možná klid mají, ale já naprosto hystericky běžím domů (ty sociální sítě jsou nakažlivé), kabelku odhazuji už ve dveřích a okamžitě žhavím počítač. „Tak fotit už umím (alespoň teoreticky) a teď jen sladit feed, co na tom asi může být?“ pomyslím si a první pohled na Pinterest mě rychle vyvádí z omylu. „No ty p***! Wow!“ nevěřím vlastním očím. Na nástěnce visí asi 300 miliónů tisíc pinů, pečlivě rozdělených do jednotlivých kategorií, jak postupovat. (Kdyby si jen takhle pečlivě vedly své poznámky!?!) Na chvilku propadnu panice, ale pak se zhluboka nadechnu a pustím se do studia.


Takže, při tvorbě dokonalého feedu je třeba následující:


1. Téma


Nejdůležitější je míti téma aka býti traveladdict, foodaddict, wineaddict, styleaddict, shoeaddict, bookaddict, digitální nomád nebo cokolivofinstagram. (Uff, oddechnu si, protože splňuji více kategorií, i když nevím, zda se to může.)


2. Barevnost aneb jednotný face fotek


Poté je třeba si vybrat barevnou škálu (Tak červená jako Cabernet asi, ne?). Pokud by to byl problém existuje asi tak miliarda barevných palet volně ke stažení, které jsou dokonce i roztříděny, dle témat (viz výše). Barevné škále samozřejmě musí odpovídat i zvolený filtr na fotkách, aby měly všechny jednotný face. (Oooo, začínám propadat lehké panice, vždyť musím použít ten filtr na pleť i ten na celulitidu! Sakra!!!)


3. Formát


Poté je třeba zvolit formát samotného feedu. (Pro ty z Vás, kdo nevědí, to je v zásadě těch několik čtverečků, které se objeví, když někdo rozklikne Váš profil.) Ze čtverečků si můžete udělat proužky či sloupečky či kolečka či kosočverečky či jeden velký čtverec nebo obdélník a na to všechno samozřejmě existují aplikace, a tak si čtu názvy aplikací a tyhle aplikace nejsou ty aplikace, které mi slečny postahovaly do telefonu během selfie školení, a tak přemýšlím, zda si stáhnout další aplikace a najednou zatoužím po starých dobrých časech a o sexu ani rock’n‘rollu se nebavím (Terka by mi rozuměla :-)). A to je přede mnou další kategorie, která všechny tři zmíněné nejen shrne, ale i strčí do kapsy.


4. Plán


Už jsme si řekli, že vždy je potřeba mít plán, ale není plán jako plán. Koukám na závěrečnou kategorii a nevycházím z údivu! Jen nevím, zda jsem udivená z toho, že existuje asi tak 500 tisíc miliónů návodů a samozřejmě aplikací, které Vám přesně naplánují co postovat a kdy (a to na minutu přesně a dokonce ty aplikace berou v potaz i časová pásma, aby se Vaše krásné příspěvky zobrazovaly v top časech na Vámi cíleném kontinentu), či z toho, že někdo má čas ty návody psát či z toho, že někdo je opravdu čte a ten někdo jsem já! Koukám na to a i když mi začíná býti trochu ouzko, mé odhodlání (a IG závislost) jsou silnější.


A zde je plán:(začala jsem pouze 7 denním, k dostání je i 30 denní či roční):


Pondělí ráno: Foto celé postavy ideálně ve sportovním (Sakra, nemám běžecký outfit do červena, nevadí, koupím! Poznamenám si a nedojde mi, že přeci musím mít nový každý týden.)

#motivationmonday #mondaymotivation #happymonday #mondayworkout #fitnessmonday #startoftheweek #mondayfunday


Pondělí odpoledne: Happy selfie (Dobrý! Mám rudou rtěnku i appky, to je cajk!)

#mondayselfie #workinghard #nailingit #busyday #mondayafternoon


Úterý ráno: Foto pracovního stolu (Na pracovním stole nemám nic červeného a vlastně nemám pracovní stůl, sakra. Propadám panice!)

#workingon... #newproject #tuesdayatwork #happytuesday #lovemyjob #behindthescenes


Úterý odpoledne: Instastory s anketou, lokalitou, alespoň dva hashtagy, označit coworkera, použít boomerang, video, emoji... (Nemám coworkera!?! A co GDPR? Sakra!)


Středa odpoledne: Beauty Wednesday (Mám tu rudou rtěnku a panikařím, odbíhám do koupelny hledat další kosmetické přípravky, ale jedině červené. Nacházím sprej na vlasy, když jsem šla na narozeninovou oslavu za Harley Quinn. Co budu dělat? Asi má záchvat paniky.)

#beautywednesday #beautycorner #happywednesday #womenwednesday #wellnesswednesday #wednesdaywednesday #bloggerlifestyle


Čtvrtek ráno: Foto z dovolené (Na chvíli se uklidním, než si uvědomím, že foto z dovolených má můj ex. Nevadí!)

#takemeback #throwbackthursday #vacationtime #paradiseonearth #instatravel #couplegoals #ornotreallyjustcheckingifDanyisreading


Čtvrtek odpoledne: Thursday quote. (Jako citát ve čtvrtek? Vždyť čtvrtek je krizový! Je to KRTEK! To by jako citát šlo, vtipný ne? Zasměju se a uvědomím si, že to mám být oduševnělý/motivační/srdcebolný a velmi osobní citát. Do p***! Panika je zpět.)

#thursdaywisdom #thursdaythought #happythursday #deepthursday #thursdayquote #fuckthursdayiwantfriday


Pátek ráno: Objekt.


WTF? Objekt? Jaký objekt do p***? Červený asi, odpovím si a propadám čiré zoufalosti. Začnu zběsile běhat po bytě a hledat červený objekt. Možná jsem si neměla svůj byt ladit do tmavohnědo černo žluté. Předělám byt nebo předělám blog. Koneckonců pár žlutých trik na běhání mám, ale jak by se to jmenovalo, jaký je žlutý drink? Já, Míca a ryzlink? Já a Muller na křesle? To zní jako, no to je jedno...


Má zoufalost dochází vrcholu; ze skříní vyhazuji všechno červené oblečení, kabelky a boty, probírám šuplíky v koupelně, listuji knihami a hledám citáty, snažím se vymyslet random fakta, fun fakta a personal fakta o sobě samé, probírám stohy fotek z minulosti, na kterých se alespoň červenám, dokonce vytahuji všechny červené pastelky z mé posvátné sbírky a už mám skoro na krajíčku, když si vzpomenu na slova babičky, že ve svém věku bych měla spíše rodit děti a ne nahánět nějaký followery. A najednou ho vidím zcela jasně - červené logo Tinderu.


A tak dám babičce za pravdu a rozhodnu se radši si najít manžela. Otvírám Tinder a dojde mi, že jsou dvě ráno a vypisovat někomu na Tinderu ve dvě ráno by tak maximálně vedlo k dělání dětí, ale určitě ne tak, jak by si babička představovala a tak Tinder zase zavřu a dojdu si pro tu zaručeně nejlepší červenou věc v mém bytě; láhev Cabernetu. Ani mě nenapadne ji vyfotit (sakra!!!), ale s prvním douškem se mi v hlavě zrodí řádný IG plán. Je čas na dovolenou aneb #vacation, #perfectoutfit #aperol #coffeetime #romanticcity #ideál.


O týden později se již v dokonalém outfitu procházím po naprosto přenádherném Gdaňsku. Užívám si kavárničky, drinčíky, rybičky, temné uličky a hlavně naprosto dokonalý přístav plný tankerů, nákladních lodí s jeřáby a spoustou polorozpadlých a značně vybydlených přístavních budov. Na nějaký Instagram si ani nevzpomenu a to přesně do chvíle než uvidím jeden jediný osamělý keřík rudých růží. „Sakra Lenko! Co děláš? Máš fotit na Instagram!?!“ pomyslím si a pocítím ten starý známy pocit úzkosti. „No tak alespoň udělám beauty post.“ rozhodnu se a horlivě začnu v kabelce hledat kosmetické produkty. K mému překvapení na mě vypadne jen kokosový balzám na rty #Sephora a ten teda opravdu není červený. „Co teď? Potřebuji něco červeného, cokoliv.“ zoufale se rozhlížím kolem sebe a pak si uvědomím, že v ruce svírám lahváče značky #Warka, který jsem si koupila v tom nejzaplivanějším a rozhodně ne ISTAGRAMABLE přístavním bufíku. Je mi do breku (překvapivě). „ Jak jen to ty holky dělaj, že maj vždy v kabelce 5 rteněk, 3 řasenky, krém na ruce a ještě nějaký svícínek a knihu. Na tohle prostě nemám.“ pomyslím si rezignovaně a místo focení #thebestpostever si sednu na nákladní rampu a napiju se Warky.


"Holt Instagram asi zase nestrhám i když to se dalo čekat. Prostě nemám talent na fotky, make-upy, zátiší a radši si fotím zrezlé zvedáky a piju lahváče v přístavu místo toho, abych jedla #fusioncuisine v jednom ze stylových gdaňských bister." honí se mi hlavou spolu se vzpomínkami na školní nástěnky, když v tom si vybavím motto svého blogu: PSANÝ S RADOSTÍ A PRO RADOST!


A tak se usměju, vyfotím keř i s Warkou a nevím, zda je to tím studeným pivem, rozvášněnými pohledy námořníků z bufíku, sluncem rozpáleným přístavem, ale zalije mě pocit upřímné radosti. Radosti z toho, že mě mí čtenáři čtou (a hodnotí dle slov a nikoliv Instagramu. Proto jsem taky psala celou tu trilogii! Chápete, ne? :-)).A navíc můj psychoterapeut říká, že, čísla jsou jen čísla! S čímž v zásadě nesouhlasím, ale o tom až příště, a Vy, moji milí čtenáři, šup šup, hezky mě sledujte, ať mám radost :-)