• Me, My Cat and Cabernet

Socks season sucks and yet you can fall in love with fall...aneb 3 a jeden důvod proč milovat podzim

Tak moc jak miluji první jarní den, když vyjdete ráno ven, nadechnete se a poprvé po dlouhé zimě ucítíte tu svěží vůni jara, tak moc nenávidím ten den někdy v polovině srpna, kdy si dávám svou ranní kávu na balkóně a ve vzduchu poprvé ucítím podzim. A nebo tomu tak kdysi bylo. Nyní se nadechnu a podobně jako Juliette Binoche v Čokoládě vím, že ten studený severský vítr s sebou nese něco velice speciálního. A tím je podzim, nejkrásnější období v roce (a nebo jedno ze čtyř :-)). Pokud na Vás, moji drazí čtenáři, padla podzimní nedělní depka, zachumlejte se do deky na gauči a přečtěte si tři a jeden důvod, proč milovat podzim.Důvod první: Týden nebo tři měsíce módy


Po letní sezóně plné zářivých barev, květovaných vzorů, všudypřítomných námořnických proužků, obnažených těl, rozevlátých šatů a sukní, kraťoučkých trenýrek a ještě kratších topíků, přichází období elegance, období sytých barev jako je vínová, námořnická modrá, lahvově zelené, hořčicově žlutá, hnědá, které budou rozsvěcet šedé chodníky a ladit k proměnlivým barvám podzimní přírody. Období vrstvení, a i pánové mi musejí dát za pravdu, že letošní horké dny rozhodně moc prostoru představivosti nenechaly a občas je více (oblečení) prostě a jednoduše více. Přichází období svetrů všech délek, tvarů a vzorů, období úpletových a upnutých úpletových šatů (pánové!), období sak, sáček, blejzrů, bundiček džínových i koženkových, období trenčkotů a perfektně padnoucích kabátů hrajících všemi barvami duhy (a já přemýšlím, zda se konečně odhodlám si koupit jeden červený a nebo alespoň modrý! Dámy, jak to děláte, že je umíte nosit?). Období klobouků, šál, šátků, plédů perfektně sladěných ke kabelkám a později i čepicím, rukavicím a elegantním i veselým deštníkům. Přichází období módy dámské, sofistikované a zatraceně a neprvoplánovaně sexy!

A co se týče botiček? Budu se na každou neděli, abych si mohla ze skříně vyndat jedny z mých milovaných sandálků a užít si je alespoň na fotku. :-)


Důvod druhý: Červené


Stejně tak jako udělá chladnější počasí tečku za šatičkami, udělá i tečku za Aperolem, za Hugem, Mojitem, Margaritou, Proseccem, všemi pivečky a ovocnými pivečky, stříčky a dalšími letními drinky, protože začíná sezóna červeného. A já se nemůže dočkat až se vypravím do své oblíbené vinárny a budu dlouhé hodiny vybírat to pravé víno tmavší barvy, evokující švestky s dotykem typické zemitosti a dřeva a vždy budu brát dvě lahve, jednu pro sebe a druhou pro tátu, abychom mohli porovnávat dojmy a chutě a vést dlouhé debaty o vinařstvích, vinařích, víně a pravdě.


A co si budeme povídat, člověk si během těch dlouhých sychravých, chladných a tmavých podzimních večerů, musí udělat trochu radost a je snad větší radosti než se zachumlat do deky, mít předoucí Mícu na klíně, nalitou skleničku a číst/psát Me, My Cat and Cabernet?


Důvod třetí: Where is my mind and where are my running shoes?


Pokud bych měla vybrat jen jeden jediný důvod, proč milovat podzim, tak je to běhání. Miluju vybíhat do šera a za dlouhých a táhlých tónů Where is my mind? od Pixies (Ano, klidně 15 km v kuse.) bloudit pražskými uličkami, objevovat nová zákoutí, užívat si výhledy na město, pozorovat, jak se mění barvy stromů v parcích, cítit, jak mi spadané listí křupe pod nohama a poklidným tempem se probíhat až do tmy, kdy se začnou rozsvěcet první okna a já budu pozorovat, jak se rodiny schází k večeři a zprávám v televizi a postupně se proběhám až k mému nejoblíbenějšímu období na běhání a tím je advent.
Moji milí čtenáři, určitě již víte, co je ten poslední jeden extra důvod. Ano, za chvíli budou Vánoce, ale já jsem slíbila, že s nimi dám pokoj alespoň do konce října, takže se ani nepochlubím, že již mám koupené tři dárky a raději půjdu si půjdu zaběhat.


Přeji všem krásný první podzimní nedělní večer. S láskou k podzimu, Vaše Leni